Přes rok příprav vyvrcholil 17. července, kdy se do Konopiště opět po 13 letech sjeli triatlonisté. Triatlon měl premiéru v tomto krásném prostředí už v roce 1984 a závodili zde přední čeští triatleti o body do ČP nebo o tituly MČR. Zároveň se zde konala řada závodů pro širokou veřejnost.

Nový organizační tým pojal letošní akci především tak, aby byla přístupná všem, kteří jen trochu sportují. Proto byly zvoleny distance 1/10 Železného muže – 380 m plavání, 18 km cyklistiky a 4,2 km běhu – a hlavní závod nesl název „Konopišťský MINIŽELEZŇÁK“.  Jelo se navíc po uzavřené trati, což ocenili všichni účastníci.

Při 1. ročníku se očekávala účast okolo 100 sportovců v hlavním závodě, protože nový závod to má v konkurenci se zavedenými akcemi vždy těžší. Propagace a nadšení organizačního týmu dostaly na startovní čáru celkem 169 jednotlivců a 18 štafet, takže konečné číslo bylo 223. V dětském závodě „PINKO Konopišťská JUNIORKA“ se sešlo 54 mladých sportovců ve věku 8–15 let. Konečný účet se tedy zastavil na 277 účastnících. To má málokterý triatlon v ČR, takže už to lze považovat za úspěch.  Děti závodily celkem ve čtyřech kategoriích a kolo absolvovaly v zámeckém parku. Dvě nejmladší kategorie měly tzv. “duatlon“, tedy běh–kolo–běh.

Konopišťský triatlon přilákal nejen místní sportovce, ale účastníci přijeli z celých Čech. Kromě hobíků nebo úplných začátečníků se na startu objevila řada známých triatlonistů. Hvězdou číslo jedna byl rekordman v počtu absolvovaných železňáků a mnohonásobný mistr ČR, vítěz i několika závodů světového poháru Petr Vabroušek. V rámci jedné štafety se na start plavání postavil rovněž host akce a čtyřnásobný mistr Evropy Filip Ospalý.

Byl to závod úplně pro všechny.  Ve 13.15 byla atmosféra nabitá energií, kterou podtrhl moderátor Marcel Forejt, DJ Tomáš, startovní výstřel z historické pušky a uniforma Lukáše Pavlíka. A začala sportovní show, kterou dlouho Konopiště nevidělo. Ta strhávala nejen doprovod, ale i náhodné diváky a pořadatele. Na křižovatce u medvěda se pořád něco dělo a byl zde jak start a cíl cyklistiky, tak běhu. Každý se tu objevil pětkrát.  Ti nejlepší absolvovali závod pod 50 minut, ale všichni to zvládli pod 2 hodiny. Vítězem se stal Matěj Lukáš z Triathlon Academi Plzeň časem 49:30 min před Jiřím Fenclem z TCV Jindřichův Hradec a Ondřejem Gajdošem ze Sport Future Team.

8;84;174

Velmi dobře si vedl benešovský dorostenec Vojtěch Jahoda v dresu Triatlon Team Tábor, který se dostal na 6. příčku a skončil druhý v kategorii 16–17 let. Na 9. místě dokončil v dresu Příbrami David Chmátal z Čerčan, ve své kategorii byl třetí. Pro skvělé 2. místo z 19 účastníků v kategorii 50–59 si dojel Petr Stolárik v dresu pořádajícího klubu TT ASTRA Benešov. Bronz vybojoval v kategorii 60–69 Miroslav Smékal.

Mezi ženami dominovala s přehledem Lenka Fanturová z VSK FTVS časem 57:03 (celkově 20. místo), která je i mistryně Evropy ve své věkové kategorii před Nikolou Procházkovou z Konrad Tools teamu a Zuzanou Pičmanovou z TCV Jindřichův Hradec.

Konopišťský triatlon se stal hned mezinárodní při svém prvním obnoveném ročníku. Vítězem štafet se stala americko-francouzsko-česká trojice ve složení Daniel Noah, Luc Delmotte a Tereza Martínková časem 54:37 min. V hlavním závodě navíc startoval Němec a u dětí i zástupce Švýcarska. Víc si nemohli pořadatelé přát.

U PINKO Konopišťské JUNIORKY získala pro Benešov stříbro Anička Šináglová. Z mladých sportovců čišelo nadšení, zápal a jejich souboje byly opravdovým zážitkem a před hlavním závodem skvělou předehrou. I tady se sjeli zástupci z celé ČR. Určitě největší potlesk patřil Mirkovi Piskačovi, který svůj závod v duatlonu absolvoval na vozíku.

Zpestřením určitě celé akce byl řezbářský live triatlon v rámci soutěže ČEROZ Triatlon Carving Challenge, který vyhrála v součtu obou kategorií Tereza Buchtová, držitelka zlaté medaile ze světové kuchařské olympiády 2020.

Projekt TRIATLON KONOPIŠTĚ zahrnuje i několik akcí s tím spojených od května do září. Od května do června to byla běžecká výzva „BJEŽ kilák“, kde se zapojilo 402 především dětí. Zároveň s DDM v Benešově byla vypsána výtvarná soutěž „Jak sportujeme“ pro děti do 15 let a tady se sešlo okolo 80 prací. Výstava proběhne v září v DDM, pokud to situace dovolí. Organizátoři připravili tři speciální tréninky zaměřené na přípravu k triatlonu. A po triatlonu je vyhlášená foto soutěž „Triatlon v Konopišti objektivem fotografa“.

Velké poděkování patří hlavním partnerům – Městu Benešov a Středočeskému kraji. Poděkování patří dalším větším partnerům, kterými byli Pinko, Auto Michálek, VHS a SUEZ, ČEROZFRUCHT, QUO, BELS, BJEŽ, Pivovar Ferdinand, Petr Stožický, On-line jazyky a řadě dalších firem, které pomohly jak finančně, tak materiálně nebo cenami.

Závod zaujal i Českou televizi, která z akce odvysílala reportáž v rámci projektu „Tipsport Sportuj s námi“. Odkaz na reportáž ZDE.

Závod byl zařazen jako „partnerský závod“  České triatlonové asociace.

Pořadatelem je spolek Triatlon Konopiště a TT ASTRA Benešov ve spolupráci s OTS Benešov.

Velké poděkování patří početnému pořadatelskému týmu a čtyřem SDH – Neveklov, Tisem, Bystřice, Bukovany –, které pomohly se zajištěním bezpečnosti na trati kol a u plavecké části.

Velkou odměnou pro všechny, kteří se na akci podíleli, jsou velmi pozitivní reakce na organizaci a bezproblémový průběh celé akce. Je to motivací pro celý organizační tým rozvíjet tuto akci v dalších letech.

 

Luděk Procházka, Triatlon Konopiště

foto: Václav Kolář

 Na http://www.triatlon-konopiste.cz/galerie/ najdete fota z celé akce, která jsou rozdělena do souborů:

Ceremoniál  JUNIORKY  https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7467973

Ceremoniál MINIŽELEZŇÁKA  a carvingové soutěže https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7466224

Plavání https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7468094

Cyklistika https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7469961

Běh https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7469874

Průběh JUNIORKY https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7469729

Hasiči v akci https://www.zonerama.com/TriatlonKonopiste/Album/7470384